Czy można jednocześnie filmować i fotografować ślub ?
Jednym z pytań, jakie zadają pary jest: „Czy Pan tylko robi zdjęcia, czy też filmuje?”. Niby proste pytanie, ale pokazuje, że ludzie nie do końca mają świadomość, jak wygląda praca fotografa ślubnego. Filmowanie ślubów i fotografowanie, to dwie zupełnie inne kwestie. Wydawałoby się, że podobne jednak całkowicie inne. Filmowanie rządzi się swoimi prawami, mimo tego, że obecnie w obu dziedzinach stosuje się aparaty fotograficzne (do zdjęć i do filmowania), Ktoś kto profesjonalnie filmuje śluby, nie jest w stanie fotografować, a przynajmniej nie jest w stanie robić tego jednocześnie. W internecie krążą oczywiście zabawne zdjęcia, gdzie pan kamerzysta trzyma w dłoni aparat i kamerę w tym samym momencie. Proszę mi wierzyć, to się nijak ma z profesjonalnym podejściem, ani do filmu, ani do zdjęć.

Jak pogodzić fotografa z kamerzystą ?

kamerzysta ślub Wrocław

Osobiście nigdy nie zajmowałem się filmowaniem, nie mam w tym temacie żadnej wiedzy. Jestem zawodowym fotografem ślubnym. To jest dziedzina, w której się specjalizuję.

Czy fotograf i kamerzysta musi pochodzić z jednej firmy ?
Część osób, oferuje zarówno film jak i fotografie ślubne. Niestety, nie zawsze jakość jednej usługi idzie w parze z jakością drugiej. Często dotyczy to dużych firm zatrudniających kilku operatorów kamer i kilku fotografów. Nigdy nie ma pewności, kto zjawi się na Waszym ślubie. Oglądając portfolio widzicie prace firmy, nie danego fotografa, czy też filmowca.
Polecane przeze mnie najlepsze ekipy w Polsce zajmujące się filmami ślubnymi, trudnią się tylko tą dziedziną. Nie wykonują zdjęć.
Biorąc powyższe pod uwagę naturalnym stanem rzeczy jest, że fotograf i kamerzysta to dwie różne ekipy. Jeśli ktoś zajmuje się tym profesjonalnie, ma doświadczenie, to nie ma żadnego problemu w komunikacji fotograf – kamerzysta. Znam wiele firm, z którymi świetnie mi się współpracuje. Chetnie polecam je moim parom.

Czy nasz ślub filmować może kuzyn (wujek, kolega, etc.) ?
Tu radzę być ostrożnym. Niestety, ale amatorzy filmowania, mimo szczerych chęci często wpływają negatywnie na zdjęcia ślubne. Nie muszą tego robić świadomie ale brak doświadczenia, obycia z pracą podczas ślubu może negatywnie rzutować na Wasze ślubne fotografie. Jęli koniecznie chcecie, aby ktoś z Waszych bliskich, czy znajomych dokumentował na filmieWasz ślub koniecznie ustalcie to z fotografem. Ja nie mam, w tej kwestii problemów, chociaż wolę pracować sam lub z profesjonalna firmą, ale rozumiem, że to Wasz dzień i To wy decydujeci. Prosze tylko zawsze moje pary, aby to przedyskutować ze mną. Skontaktować mnie z osobą, która będzie filmowała, abym miał możliwość przekazać tej osobie najważniejsze wskazówki.

A może film zlecić jakiejkolwiek firmie, „po taniości, byle coś było” ?
Nie. To największy błąd. Na szczęście dzisiaj już bardzo rzadko spotykam się z takimi sytuacjami, ale niestety bywałem na takich ślubach. Pary powierzały mi fotografowanie swojego ślubu, mówiąc jakie to dla nich ważne, że zdjęcia są priorytetem, po czym do filmu zatrudniały przypadkowe osoby. To najgorszy scenariusz dla fotografa. Niestety ale takie podejście prawie zawsze kończy się fiaskiem.