FAQ

W związku z częstym powtarzaniem się wśród moich par ślubnych tych samych pytań, zestawiłem je w jednym miejscu i odpowiedziałem na nie. Mam nadzieję, że odpowiedzi będą dla Was pomocne. Oczywiście, jeśli nurtuje Was jakaś kwestia, o której nie wspomniałem, nie wahajcie się, napiszcie do mnie lub zadzwońcie. Chętnie wyjaśnię wszystkie kwestie.

Mieszkam w Głogowie, w województwie dolnośląskim, a w zasadzie na skraju trzech województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. To świetna lokalizacja dla mnie jako fotografa. Mam bardzo blisko zarówno do Wrocławia, Poznania, Legnicy, Zielonej Góry, jak i innych okolicznych miast. Wszędzie prowadzą ekspresowe drogi, tak więc podróżowanie jest dla mnie przyjemne i naprawdę szybkie.

Jak najbardziej rozumiem, że chcielibyście na mojej stronie znaleźć konkretne ceny za moje usługi fotograficznie. Niestety, ani moje pakiety, ani ceny nie są podane do publicznej wiadomości. Jest to moja świadoma decyzja z kilku powodów. Po pierwsze stawki i pakiety mogą się różnić ze względu na lokalizację ślubu. Jest spora różnica dla mnie, czy Wasz ślub odbędzie się lokalnie np. we Wrocławiu, Głogowie, Poznaniu, Zielonej Górze, czy też gdzieś na drugim krańcu Polski, albo za granicą. Chętnie dojadę, lub dolecę do Wasz, ale oferta będzie inna niż dla lokalnych zleceń.
Po drugie termin Waszego ślubu. Jeśli planujecie swój ślub poza ścisłym sezonem ślubnym, albo jest to ślub za kilka dni, a ja będę miał akurat jeszcze wolny termin, to naturalnie oferta nie będzie standardowa.
Jeśli oczekujecie tylko krótkiej relacji ze ślubu cywilnego, albo Wasze przyjęcie będzie trwało kilka dni, to by sprostać Waszym oczekiwaniom na pewno zaoferuję Wam niestandardowe opcję mojej fotografii ślubnej.
Jeśli chcecie otrzymać ofertę dla siebie, to skontaktujcie się ze mną i podajcie szczegóły. Obiecuję, że odezwę się bardzo szybko.

Możecie mieć pewność, że na Wasz ślub stawię się osobiście i to ja będę Waszym fotografem. Nie zaskoczę Was na pewno, tym, że w progu Waszych drzwi w dniu ślubu, stanie ktoś inny mówiąc, „Cześć, ja od Maćka” 🙂 Bez obaw.
Jeśli Wasz ślub to duże przedsięwzięcie z dużą ilością gości, ślub, który chcielibyście, by dokumentowało dwóch fotografów (więcej zdjęć, ujęcia tych samych scen z rożnych miejsc), to również mam opcję dla Was. Jestem fotografem ślubnym od kilkunastu lat. Znam wielu utalentowanych fotografów z podobnym stylem pracy jak mój. Mogę zaoferować Wam opcję z dwoma fotografami.

Nie. Jestem profesjonalnym fotografem ślubnym, w tym się specjalizuję i w tym się czuję najlepiej. Nie zatrudniam filmowców, ale jeśli szukasz utalentowanego kamerzysty, to na pewno Ci pomogę. Zam wielu dobrych operatorów w naszym kraju. Miałem z nimi przyjemność współpracować nie raz.

Tak! Nie oddaję zdjęć bez obróbki, ani zdjęć po wstępnych korektach, zwanych przez innych fotografów „pakietem dokumentacyjnym”. Możecie być pewni, że wszystkie zdjęcia jakie otrzymacie ode mnie, będą najwyższej jakości. Fotografie, o stylu i jakości takiej jaką widzicie na mojej stronie, w portfolio, na blogu.

Tak. Zawodowo zajmuje się nie tylko fotografią ślubną. Robię także zdjęcia podczas innych uroczystości jak chrzty, komunie, przyjęcia urodzinowe. Wykonuję zdjęcia portretowe, sesje rodzinne, narzeczeńskie. Świadczę usługi dla firm (zdjęcia wizerunkowe, reportaże). Prywatnie moją wielką pasją jest fotografia przyrodnicza,

Ja. Jeśli wybierasz mnie jako fotografa na swój ślub, to rozumiem, że akceptujesz mój styl zdjęć, moją obróbkę, kadry, ujęcia. To ja dokonuję zarówno selekcji zdjęć jak i obróbki.

Tak. Mam doświadczenie w pracy poza Polską. Fotografowałem w kilku krajach europejskich. Organizowałem sesje ślubne i narzeczeńskie min. w Pradze i Dreźnie.

Fotografuję na profesjonalnym sprzęcie marki Nikon. Uwielbiam sprzęt i mam go zawsze za dużo. Na każdym ślubie posiadam minimum 2 aparaty, kilka obiektywów, lamp błyskowych. Nie musisz obawiać się o sprzęt. Zapewniam najwyższe standardy zarówno w kwestii jakości, jak i bezpieczeństwa. Mój sprzęt jest zdublowany podczas każdego zlecenia. Dodatkowo należę do programu Nikon Profesjonał Service skupiającego wybranych profesjonalnych fotografów. Mam dostęp do najnowszego sprzętu, testuję aparaty i obiektywy. Mam zagwarantowany ekspresowy serwis i sprzęt zastępczy.

Zadatek pobieram w dniu podpisania umowy. Pozostałą kwotę przyjmuje w dniu ślubu.

Pierwszy ślub sfotografowałem w 2003 roku. Od tego czasu fotografowałem tak wielu par, że wielu z nich już nie pamiętam. Na pewno było ich kilkaset. Na stronie widzicie tylko promil moich prac.

Nie. Zadatek to forma zabezpieczenia zarówno dla mnie jak i dla Was. Wpłacając zadatek, macie gwarancję, że rezerwuję termin tylko dla Was, a ja mam pewność, że będę dla Was fotografował.

Pewnych rzeczy nie da się uniknąć. Np zdarzenia losowe, ale działa to w obie strony. Na szczęście ja nie zakładam tak czarnego scenariusza i Wy pewnie też. Zapewniam Was, że mam się całkiem Jeśli jednak, z jakiś względów, nie mógłbym być na Waszym ślubie (co mimo kilkunastu lat w branży jeszcze się nie zdarzyło), to zapewniam Was, że zrobię wszystko, by znaleźć Wam innego fotografa, o podobnym stylu. Przyjaźnie się z bardzo wieloma fotografami w z całej Polski. Na pewno ktoś będzie w stanie nam pomóc. Gwarantuje Wam, że na pewno nikogo Wam nie narzucę, zawsze będzie to Wasz świadomy wybór.

Byłoby mi bardzo miło móc zjeść z wami obiad, czy też napić się kawy w trakcie wesela. Jeśli jednak z jakiś względów, może być z tym problem, to nie krępujcie się. Nie oczekuję wyżywienia. Proszę tylko o poinformowanie mnie, o tym przed ślubem. Zapewnię sobie własny prowiant.

Pewnie ! Nie mam nic przeciwko. Są tylko takie momenty, podczas których najlepiej jeśli byłbym jedynym fotografem. Mam tu na myśli gównie błogosławieństwo i moment przysięgi. Te chwile, są zbyt ważne i trwają zbyt krótko, by ryzykować, że ktoś z gości mógłby wejść w kadr, lub nieświadomie swoją osoba wpłynąć negatywnie na Wasze zdjęcia.

Gotowe zdjęcia przekazuję Wam osobiście, za pośrednictwem kuriera, lub do pobrania z chmury. Najpierw jednak wszystkie zdjęcia zobaczycie w galerii on-line zabezpieczonej hasłem. Galeria będzie gotowa do 45 dni od daty ślubu lub sesji plenerowej.

Nie. Wszystkie zdjęcia wysokiej rozdzielczości, są wolne od znaków wodnych. Nośnik, na którym przekazuje Wam zdjęcia możecie dowolnie powielać. Dodatkowo dostajecie też zdjęcia w formacie zoptymalizowanym do przesyłania emailem i publikowania w portalach społecznościowych.

Nie. Wkładam dużo serca w swoją pracę i niezwykle szanuje to co robię i osoby dla których fotografuję. Zawsze przekazuje tylko gotowe produkty najwyższej jakości. Selekcja i właściwa edycja jest dla mnie bardzo istotna. Nie wykonuję zdjęć na ilość, ani nie przekazuję półśrodków.

Moje standardowe pakiety zawierają od 200 do 500 zdjęć z reportażu ślubnego. Uwierzcie mi, że to bardzo dużo fotografii, przy założeniu, że ja nie „produkuję zdjęć”, nie wykonuje fotografii bardzo podobnych. Staram się, by zdjęcia tworzyły historię dania, ale nie były powielaniem kadrów. Co więcej, ilości podane w pakietach, to wartości minimalne. Zdjęć może być tylko więcej, nigdy mniej.

Nie jestem fotografem, który kataloguje gości weselnych. Skupiam się na Was, szukam emocji, łapię chwile. Fotografuję także gości, ale nie obiecuję że każdy znajdzie się na zdjęciu. Jeśli ktoś w trakcie wesela nie rusza się od stolika przez całe przyjęcie, jest takie prawdopodobieństwo, że mój aparat go ominie. Nie mam w zwyczaju fotografowania ludzie podczas jedzenia. Najczęściej jednak udaje się ująć każdego, choćby na zdjęciu grupowym, podczas składania życzeń, itd.

Nie. Prawa autorskie są niezbywalne. Natomiast w ramach umowy otrzymujecie ode mnie prawo do nieograniczonego użytku osobistego. Możecie zdjęcia dowolnie powielać, przekazywać gościom, udostępniać na portalach społecznościowych, wykonywać odbitki, wydruki, albumy. Jeśli jednak jakaś firma (wizażystka, kwiaciarnia, dom weselny) zechcą fotografie wykorzystać dla swojej działalności muszą uzyskać moją zgodę. Skontaktuj ich ze mną, często przekazuję zdjęcia bez problemu.

Wybraliście mnie jako fotografa ślubnego dzięki moim pracom. Przeglądnęliście portfolio, historie na blogu, referencje innych par. Gdybym nie miał zgody na publikację ich wizerunku, nie byłoby Was tutaj. Jest mi niezmiernie miło, kiedy mogę pochwalić się światu na jakich wspaniałych ślubach byłem i dla jakich wyjątkowych ludzi miałem przyjemność fotografować. Miłymi będzie, jeśli również Twoje fotografie będą mogły wzbogacić moje portfolio, wziąć udział w prestiżowych konkursach fotograficznych.
Jeśli jednak z jakiś ważnych względów musisz chronić swój wizerunek, to rozumiem Cię doskonale i na pewno uda nam się określić warunki naszej współpracy w kwestii publikacji zdjęć.

Najczęściej pakiety reportażu ślubnego zawierają ewentualne koszty dojazdu. Jako, że mieszkam w świetnej lokalizacji, w Głogowie, na pograniczu trzech województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego to w wiele miejsc mam dość blisko. Nie musisz się obawiać o dodatkowe koszty. W kwestii plenerów ślubnych i narzeczeńskich, jeśli wymagają dojazdów ustalam warunki każdorazowo z Wami osobiście.

Nie . Przeważnie nie ma takiej potrzeby, a przynajmniej do 150 km od Głogowa (Wrocław, Poznań, Zielona Góra, Wałbrzych, itp.) nie ma absolutnie takiej potrzeby. Przy ślubach w odległych lokalizacjach jest to kwestia do ustalenia między nami. Czasami proszę o nocleg, lub ustalam ekwiwalent za hotel.

Sesja w dniu ślubu jest wliczona w cenę reportażu. W przypadku sesji w innym dniu niż ślub, czy też w przypadku sesji narzeczeńskiej, są to osobne usługi. To dodatkowy dzień pracy, który rezerwuję tylko dla Was.